Mongolsko - Mongol

Personální a zdravotní péče o Mongolské zaměstnance - Mongol ajilchdyn bolovson khüchin, erüül mendiin üilchilgee

Nábor v Mongolsku

Projekt Režim Mongolsko - co to znamená?

V případě, že patříte mezi firmy podnikající v potravinářském průmyslu, určitě byste neměli váhat nad pracovníky z Mongolska. Pro Mongolce je naprosto přirozené zpracovávat a vykosťovat maso bez toho, abyste je museli zaučovat. Pokud jim dáte nůž do ruky, při prvním pohledu zjistíte, že ho nedrží poprvé v ruce.

Na českém trhu práce chybí aktuálně přes 1 000 pracovníků z potravinářského průmyslu. 

A i když firmy stále více prahnout pro Ukrajincích, tak je Mongolové jsou stále málo využívání, a to i přes to, že Vláda spustila pro tuto zemi projekt Režim Ostatní země/ Mongolsko.

MEDICWORK Vám zajistí pracovníky a jejich pracovníky do 90dní rovnou na zaměstnaneckou kartu Ve srovnání s Ukrajinou trvá vyřízení zaměstnanecké karty aktuálně 4-5 měsíců. Mongolci jsou stálí pracovníci a určitě zaměstnavatel nemusí mít strach, že by jim po pár měsících utekli.

MEDICWORK Vám pomůže jak se zajištěním pracovníků z Mongolska, tak i s vyřízením zaměstnanecké karty a relokací do ČR, zkoordinujeme prvotní dny v ČR, zajistíme doprovod na MVČR, bankovní účty a mnoho dalšího.    

Mongolští řezníci

Řeznictví mladé adepty neláká. Proč tomu tak je a máme se obávat, že se o zpracování masa nikdo v budoucnu nepostará?

Do řeznických učilišť se studentům nechce

Uchazeče o studium řeznické obory na učilištích příliš nezajímají, jak vyplývá z aktuálních statistik. V průběhu několika let ze škol řádově vycházejí jen desítky absolventů. Obor by přitom pro své udržení potřeboval násobně více, aby naplnil prázdná místa po těch, kteří odcházejí do zahraničí nebo už do důchodu.

Prázdnotou zeje v současné době nejméně 2 000 míst v masném průmyslu. Pesimističtější odhady hovoří dokonce až o 5 000 chybějících řezníků.

V zázemí pro budoucí adepty přitom problém není. Řeznických oborů existuje dost a kapacitně jsou schopny pojmout požadované množství studentů. Paradoxně také stále stoupá spotřeba masa, uplatnění tedy po studiu zájemci najdou spolehlivě a ani do budoucna pracovní trh zřejmě neohrozí žádná krize.

Ani finančně si absolventi nestojí špatně, některé společnosti se už dokonce uchýlily k lákavým náborovým příplatkům. Ani vidina pozdějšího dobrého uplatnění a zajištění ale studenty neláká.

Učně odrazuje náročnost a touží po maturitě

Proč je škola "netáhne"? Dle názoru výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa je důvod poměrně jednoduchý:

Mladé lidi pod vlivem vegetariánství a jiných podobně postavených životních filosofií zřejmě řezničina nezajímá, neboť se jim obor zdá příliš krutý. To dokládá i fakt, že studenti na školu sice nastoupí, ale často ji nedokončí. Už v průběhu prvního ročníku asi 20 % učňů svou kariéru vzdává. To je poměrně vysoké číslo.

Na humánní přístup ke zvířatům však paradoxně může společnost nemalou měrou posléze doplatit. Zpracovatelé masa začnou scházet. O osud oblíbených lahůdek, jako je třeba sekaná, bychom se v budoucnu mohli reálně obávat.

Fakt, že jsou mladí lidé zkrátka na řeznické obory poněkud citliví, není tím jediným důvodem, proč chybí absolventi. Experti na vzdělání upozorňují, že učňovské školství obecně v tuzemsku nemá příliš vysokou prestiž.

Uchazeči o středoškolské vzdělání jednoznačně preferují čtyřleté obory s maturitou. A to i tehdy, když ke studiu nemají předpoklady, varují odborníci dále.

Vyřeší situaci řezníci ze zahraničí?

Do budoucna zřejmě není perspektiva, že by se situace v tuzemském učňovském školství výrazně zlepšila. Řešením je tedy nábor zahraničních pracovníků.

Ačkoli českým firmám naplnění pracovních míst komplikuje náročná administrativa, pakliže nechtějí omezit svou činnost, jinou volbu v této chvíli nemají. Výroba je tím pádem závislá na pracovnících z Ukrajiny či Mongolska.

Konkrétně pro mongolskou menšinu představuje přitom Česká republika poměrně atraktivní destinaci, v níž o pracovní příležitosti není nouze a lze tu rovněž bezplatně studovat. Ředitelé škol se přitom shodují na tom, že mongolské děti jsou navzdory značné jazykové bariéře učenlivé a jejich rodiče pracovití.

Nábor pracovníků z Mongolska je tak bezpochyby minimálně částečným řešením současné krize v řeznických oborech i řadě jiných profesí.

Nezávazně to s námi proberte. Kromě náboru řezníků v zahraničí zajistíme i potřebné zaměstnanecké karty a další nutná povolení pro práci v ČR.

Mongolské tradice


Mongolsko leží ve vnitrozemní části střední Asie. Různé podivné tradice a zvyky provázející tento národ často vyplívají také z vlivu kultury sousedních států, vedle Mongolska ležícího Ruska a Číny. Byly jste někdy v Mongolsku nebo jste potkali Mongolce u nás? V obou případech je dobré znát jejich tradice.

Mongolci ve velké míře dodržují své tradice a zvyky. Zvyky najdete ve společenském chování, gastronomii, při svatbách, v byznysu, ale i u stříhání vlasů. V Mongolsku jsou některé zvyky na první pohled přijatelné, ale některé jsou opravdu bizardní. Pokud se budete chtít bavit s Mongolcem, měli byste jejich zvyky dobře znát. Nebudete tak překvapeni.

Hodně neobvyklý svatební zvyk

V případě, že byste si chtěli vzít mongolskou dívku, měli byste vědět, že o osudu data svatby bude rozhodovat mrtvé kuře! Ano, slyšeli jste dobře, mrtvé kuře. Mongolci naporcují kuře a kvalita jejich jater určí, jestli si pár může určitě datum svatby. Jsou játra ve špatném stavu? Pár musí počkat až do doby, než budou játra v dobrém stavu.

Tento zvyk se drží stejně tak v sousední Číně.

Dávejte pozor na chodidla

Mongolové drží jasnou hierarchii od vrchu směrem dolů. Z jejich buddhistické kultury totiž vyplývá, že hlava je nejvznešenější část těla a chodidlo je až na posledním místě. Nesluší se tedy sednou si s nohou přes nohu, protože by byly vidět vaše chodidla. To je pro Mongolce urážkou.

Jak na byznys? Výraz úcty - obě ruce

Jednáte s Mongolcem na úrovni byznysu? Pokud ano, měli byste vědět, že přijímání, ale i předávání vizitek, se v Mongolsku provádí oběma rukama. Jedná se o výraz úcty. V žádném případě nepodávejte vizitku jen jednou rukou nebo mezi prsty. Každého Mongolce tím hrubě urazíte a velmi rychle váš byznys skončí.

Ať už je v Mongolsku tradiční oblečení jakékoliv, na byznys schůzky se Mongolci oblékají stejně jako my. Mají na sobě oblek, nejčastěji tmavé barvy.

Jako v každé kultuře i v Mongolsku jsou zvyky týkající se gastronomie

Mongolci jsou velmi pohostinní a tolerantní. Pozor byste si měli dát při jídle. Není slušné odmítnout jídlo. Na druhou stranu nikdy nenechávejte úplně prázdný talíř, jelikož se jedná o signál, že byste chtěli ještě přidat. Vždy si pochutnávejte s mírou a něco málo na talíři nechte.

Na první pohled si můžete říkat, že jsou Mongolci neslušní. Jejich tradice jim ukládá při konzumaci jídla hlasitě srkat a mlaskat. Mongolci tím dávají najevo, že jim jídlo chutná.

Na druhou stranu, pokud si v Mongolsku dopřejete čaj, který je tradičním nápojem, buďte při jeho konzumaci tišší a nebavte se. V žádném případě nesmíte nechat postavit hostitelku čaj na stůl, čaj si od ní převezměte oběma rukama, stejně jako v situaci s vizitkou.

Naadam jako jeden z nejvýznamnějších svátků oslavující kočovnou minulost Mongolců

Naadam je pro Mongolce významným svátkem. Koná se po staletí vždy od 11. do 13. července. Tyto 3 dny jsou vlastně takovými závody oslavující kočovný původ obyvatelstva.

Soupeří se v zápase, jízdě na koních a tradiční lukostřelbě. Jedná se o oslavu těchto dovedností, které především v minulosti Mongolci potřebovali k přežití.

Závodů se účastní lidé z celého státu, ženy soutěžit nesmí.

Stříhání vlasů jako mongolská tradice

V Mongolsku se po staletí dodržuje jedna zajímavá tradice. Jedná se o obřad stříhání vlasů, podobný jako se koná u stříhání zvířat. Provádí se ve chvíli, kdy dítě dovrší 4 let věku. Obřad stříhání vlasů je v Mongolsku významná událost, při které se Mongolci baví poslechem hudby a pitím.

Závěrem: Mongolci jsou pohostinným národem plným tradic

Chystáte se na cestu do Mongolska? Určitě se nemusíte bát. Tradice jsou v některých případech bizardní, ale k turistům se chovají Mongolci velmi pohostinně. Pokud si jen trochu, o tomto kdysi kočovném národu přečtete, nemusíte se setkání s Mongolcem vůbec bát.

Pokud pak hledáte nové pracovníky z Mongolska, snad vám tento článek pomohl s jejich lepším pochopením.

Fotogalerie

Naši řidiči v Mongolsku pro ČR

Монгол ажилчдын боловсон хүчин, эрүүл мэндийн үйлчилгээ

Манай компани нь Бүгд Найрамдах Чех Улсын Парламентын Олон улсын хэлтсээс албан ёсоор байгуулагдсан, УИХ-ын гишүүн Станислав Берковец тэргүүлдэг Монголын анд нөхдийн парламент хоорондын бүлгийн байнгын хамтран ажиллагч болсон. Уулзалтад Монгол Улсыг төлөөлөн Монгол Улсын Элчин сайд Дамдины ГАНСҮХ гуай оролцож байна.

Парламент хоорондын бүлэг хоёр орны худалдаа, соёлын хамтын ажиллагаанд гол анхаарлаа хандуулдаг.

Манай компани Монгол Улс, Бүгд Найрамдах Монгол Улсын парламент хоорондын анд нөхдийн бүлэгтэй хамтран хэрэгжүүлж буй нэг ажил бол Чех улсад ажиллаж байсан ажилтнуудад телемедицин ашиглан боловсон хүчин, эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ үзүүлэх явдал юм. Өнөөгийн Чех улсад Монгол Улсын 11000 гаруй иргэд оршин суудаг.

Монгол Улс Чех улсад шинээр ажил хайж буй иргэдийг "Мэргэшсэн ажилтан" төсөлд хамруулах боломжийг олгодог орон юм. Хэрэв ажил хайгч Чех улсад ажлын процесст оролцож байгаа бол тэрээр ажилтны карт гэгддэг бөгөөд энэ нь Чех улсад 2-оос доошгүй жил хууль ёсны дагуу ажиллах эрхтэй бөгөөд дараа нь дараахь боломжтой. олгосон ажлын визийг сунгах. Хэрэв тэрээр энэхүү ажлын визийг авсан бол Монгол ажилтан дараахь зүйлийг Чехийн ажилтан гэж үзнэ.

- долоо хоногт 40 цагийн ажлын цагтай, бүтэн цагаар ажилладаг

- Ажил олгогч Н.Э-тэй Хөдөлмөрийн газартай шууд хөдөлмөрийн гэрээ байгуулсан

- ажил олгогчийн байнгын ажилтан

- түүнд санал болгож буй цалин / цалингийн 1.2 дахин баталгаатай байна

- Нийгмийн болон эрүүл мэндийн даатгалыг ажил олгогч төлдөг

- цалинтай чөлөө авах эрхтэй

-Түүнд өвчний тэтгэмж төлдөг

- бусад ажилчдын нэгэн адил хөдөлмөрийн тэтгэмж авах эрхтэй

Манай компани нь Прага дахь Монгол Улсын ЭСЯ, БНЧУ-ын Худалдааны танхим, Улаанбаатар дахь Бүгд Найрамдах Чех Улсын Элчин Сайдын Яамтай шууд хамтран ажилласны үндсэн дээр Ажилтны үнэмлэх авахад шаардлагатай бүх бичиг баримт, үйл явцыг Монгол өргөдөл гаргагчдад санал болгож байна. Монголд.

БНЧУ-д ажиллаж буй эмч, гадаад ажилтан хоёрын төрөлх хэлээр нь найдвартай яриа өрнүүлдэг Телемедицинээр дамжуулан монгол ажилчдын эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ нь нэгэн шинэлэг зүйл юм.

Хэрэв та хамтран ажиллах сонирхолтой бол доорх маягтаар чех, англи, монгол хэлээр холбогдоно уу.

Personální a zdravotní péče o zaměstnance z Mongolska

Naše společnost se stala stálým spolupracovníkem Meziparlamentní skupiny přátel Mongolska, která, je oficiálně ustavena Mezinárodním odborem PS PČR a předsedá ji pan poslanec Stanislav Berkovec. Za stranu Mongolska, je účasten jeho excelence velvyslanec Mongolska pan GANSUKH Damdin. 

Meziparlamentní skupina se zaměřuje na obchodní a kulturní spolupráci mezi oběma státy.

Jednou z aktivit naší společnosti ve spolupráci s Meziparlamentní skupiny přátel Mongolska a Mongolskou republikou, je personální a zdravotní péče za použití telemedicíny o zaměstnance, kteří již nyní pracují v České republice. Dnešní komunita v ČR, je tvořena více jak 11 000 občany Mongolska.

Mongolsko, je země, které umožňuje Česká republiky zařazení novým uchazečům o zaměstnání  do Projektu "Kvalifikovaný zaměstnanec". Jestliže se uchazeč o zaměstnání zapojí do pracovního procesu v ČR získá tak tzv. Zaměstnaneckou kartu, která ho opravňuje legálně pracovat na území ČR minimálně 2 roky a po té, je možnost  prodlužovat udělené pracovní vízum. Jestliže obdrží toto pracovní vízum, je na mongolského zaměstnance pohlíženo, jako na českého zaměstnance:

- pracuje na hlavní pracovní poměr s pracovní dobou 40 hodin týdně

- má uzavřenu pracovní smlouvu přímo se zaměstnavatelem NE s Agenturou práce

- je kmenovým zaměstnancem zaměstnavatele

- je mu zaručena doporučená mzda/plat ve výši 1,2 násobku

- je za něho hrazeno zaměstnavatelem sociální a zdravotní pojištění

- má nárok na placenou dovolenou

- je mu hrazena nemocenská

- má nárok na stejné pracovní benefity, jako ostatní zaměstnanci bez výjimek

Naše společnost nabízí Mongolským uchazečům zajištění všech potřebných dokumentů a procesů pro získání Zaměstnanecké karty a to v přímé spolupráci s Velvyslanectvím Mongolska v Praze a přímou cestou v součinnosti s Hospodářskou komorou České republiky a Velvyslanectvím České republiky v Ulánbátaru v Mongolsku.

Novinkou, je i zdravotní péče o mongolské zaměstnance cestou tzv. Telemedicíny, kdy se jedná o zabezpečený rozhovor mezi lékařem pracujícím v České republice a zahraničním zaměstnancem v rodném jazyce.

Máte-li zájem o spolupráci, prosím, kontaktujte nás na uvedeném formuláři a to v českém, anglickém nebo mongolském jazyce.