TELEMEDICÍNA

14.01.2021

Každý z nás se už někdy dostal do situace, kdy mu nebylo zrovna nejlépe, ale představa, že stráví dopoledne v čekárně plné dalších nemocných, ho od návštěvy lékaře odradila. A co teprve když jde o malé děti, které jsou k bacilům náchylnější ještě více. Nešla by taková situace řešit jinak a lépe? Šla, a právě to si za cíl klade stále rozvíjející se telemedicína. Slyšíte o ní poprvé? V následujícím článku se dozvíte, pro koho je vhodná, na jakém principu funguje a možná si i uvědomíte, že ji už dávno sami využíváte.

Vztah s lékařem na dálku

Může vztah mezi pacientem a lékařem fungovat na dálku? Důkazem že ano, byla letošní koronavirová pandemie, která nás naučila, že není třeba vždy chodit za lékařem osobně s každou maličkostí. Řadu věcí je totiž možné vyřešit s lékařem po telefonu nebo s pomocí online aplikací. I po uvolnění zdravotních opatření je tento způsob lékařské péče stále populárnější. Nejvíce ho vítají zaneprázdnění lidé, kteří mají často problém trefit se do ordinačních hodin.

Řadu věcí dokážete vyřešit s lékařem i po telefonu

Věděli jste, že pacientů, kteří jsou monitorování na dálku neustále přibývá a stejně tak i online a telefonických konzultací s lékaři? Proto v olomoucké fakultní nemocnici vzniklo oficiální celorepublikové centrum telemedicíny.

Budoucnost bez přeplněných čekáren?

Znáte to, jdete si k lékaři pro potvrzení do práce nebo autoškoly, vcházíte zcela zdrávi a odcházíte s pocitem, že na vás něco leze. To bývá bohužel běžná praxe přeplněných čekáren, které by fungující telemedicína mohla ukončit. Jak? Pokud pacienti lékaři nejprve sdělí své příznaky na dálku, může lékař vyhodnotit situaci a přizpůsobit tomu tak počet pacientů v čekárně. Sníží se tak riziko šíření infekčních nemocí jako je například chřipka mezi zdravé osoby, nebo osoby s oslabenou imunitou.

Samozřejmě ale stále platí, že v akutních případech návštěvu lékaře neodkládejte ani na nic nečekejte. Cílem telemedicíny není nahradit fyzický kontakt s lékařem, ale co nejrychleji vás propojit s odborníkem, o kterém si myslíte, že ho potřebujete.

Dokážete poznat chřipku od nachlazení? Jejich záměna patří k častým omylům. Naučte se je rozeznat podle našeho článku!

Co vše do telemedicíny patří?

Telemedicína nejsou jen online objednávací systémy, které vám ušetří čas v čekárně, ale jde o celé moderní odvětví, které umožňuje sledování pacientů a přenos lékařských informací formou videa, chytrých telefonů, e-mailů a dalších informačních technologií. Díky nim mohou lékaři na dálku sledovat vážně nemocné pacienty, předvídat dopředu možné komplikace a zlepšovat tak prevenci. Možnosti telemedicíny můžete využít i vy sami při péči o své nemocné blízké.

Příklady telemedicíny z praxe

Přestože to vypadá, že je telemedicína zcela nový obor, který vznikl během posledních pár měsíců, není tomu tak. Některé z těchto příkladů totiž fungují v praxi už delší dobu, a i vy sami s nimi máte možná už vlastní zkušenost.

  • Sledování pacientů na dálku například u těžkých diabetiků nebo v případě pacientů upoutaných na lůžko.
  • Konzultace s lékařem prostřednictvím chytrého telefonu nebo online poradny, díky kterým nemusí pacienti tak často dojíždět.
  • Konzultace zdravotních problémů zobrazených na snímcích se specialisty ze vzdálených nemocnic.

Je pravda že tato doba je komplikovaná a nelehká, ale zároveň se objevují i novinky a zlepšení, které nám náš život ulehčují. Pokud si navíc zachováme zdravý selský rozum a budeme myslet pozitivně, jistě z této situace dokážeme získat ve zdraví to nejlepší.